Korek naturalny – znaczenie surowca w obecnych czasach

top feature image

Korek naturalny – znaczenie surowca w obecnych czasach

Dzisiejsze społeczeństwo często zwraca uwagę na pochodzenie większości produktów. Świadomość zdrowego trybu życia zmusza bowiem do poszukiwania jak najbardziej naturalnych rozwiązań w każdej dziedzinie życia. Jednym z mocno cenionych surowców pod tym względem jest korek naturalny.
sztucce

Skąd pozyskuje się korek?

Ekologiczny korek pochodzi z drzew dębu korkowego, porastających obszary śródziemnomorskie. Te długowieczne drzewa żyją nawet do 200 lat, osiągając wysokość nawet do 12 metrów. Największym areałem majestatycznie wyglądających dębów może pochwalić się Portugalia. Kraj jest największym dystrybutorem korka na skalę światową.

Czynność pozyskiwania korka naturalnego

Korek pozyskiwany jest w procesie okorowywania. Czynność wykonywana jest przez profesjonalistów, dzięki czemu jest bezpieczna dla tkanki drzewa. Okorowywanie wykonuje się co około 9 lat. Pozyskane płaty kory, zanim trafią do dalszej obróbki, leżakują na stosach przez kilka miesięcy. Kora wiecznie zielonych dębów posiada niezwykłą zdolność do samoczynnej regeneracji, która trwa kilka lat.

Dlaczego korek jest tak cenny?

Wartość korka naturalnego szacowana jest głównie przez wzgląd na doskonałe właściwości surowca. Wśród największych zalet można wyróżnić:

  • sprężystość i elastyczność,
  • 100% naturalność,
  • hipoalergiczny charakter,
  • odporność na wodę, wilgoć, ścieranie i ogień,
  • doskonałe właściwości izolacyjne,
  • pozytywny wpływ na mikroklimat pomieszczenia itp.

Czemu służy korek?

Surowiec znajduje zastosowanie praktycznie w każdej branży. Powstałe na jego bazie rolki korkowe, korek samoprzylepny, tablice korkowe, arkusze korkowe czy tkanina, często mają udział w naszym codziennym życiu. Korek naturalny jest też świetnym surowcem dekoracyjnym, po który zwolennicy ekologii sięgają coraz częściej. Przeróżne produkty korkowe znajdziesz na stronie internetowej: https://korkrollen.de/.
Biorąc pod uwagę wspaniałe właściwości korka, można stwierdzić, że lasy korkowe, stanowią ogromny skarb dla przyszłych pokoleń. Wybierając więc produkty korkowe, powinniśmy mieć świadomość, że przyczyniamy się do propagowania produktów ekologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *